DCDH-15PSBN
DCDH-15PSBN
Cinch Dura-Con Hermetic Connectors | Digi-Key Daily
DCDH-15PSBN
DigiKey Part Number
116-1083-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCDH-15PSBN
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCDH-15PSBN Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
Harsh Environment
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C