DCCM25PBSPN
DigiKey Part Number
116-1298-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM25PBSPN
Description
CONN MICRO-D PLG 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM25PBSPN Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Shielded
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C