500-0021-N10-87
DigiKey Part Number
116-500-0021-N10-87-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
500-0021-N10-87
Description
CONN PLUG FMALE 4P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Nickel
Series
Color
Silver
Ingress Protection
Environment Sealed
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
10-4
Cable Opening
0.343" (8.70mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C