SMDSWLF.015 8OZ
DigiKey Part Number
SMDSWLF.0158OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSWLF.015 8OZ
Description
LF SOLDER WIRE 96.5/3/0.5 TIN/SI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 27 AWG, 28 SWG Spool, 8 oz (227g), 1/2 lb
Category
Melting Point
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
27 AWG, 28 SWG
Part Status
Active
Process
Lead Free
Type
Wire Solder
Form
Spool, 8 oz (227g), 1/2 lb
Composition
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Base Product Number
Diameter
0.015" (0.38mm)