FPC050P060ST
DigiKey Part Number
315-FPC050P060ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC050P060ST
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR (0.5 MM PI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector to DIP FFC/FPC Connector 60 0.020" (0.50mm)
Category
Proto Board Type
Connector to DIP
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Package Accepted
FFC/FPC Connector
Series
Number of Positions
60
Packaging
Bulk
Pitch
0.020" (0.50mm)