ELXY160ELL222ML20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 129
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 13,091
Panasonic Industry
In Stock: 500
In Stock: 405
Nichicon
Nichicon
In Stock: 491
In Stock: 165
In Stock: 492
In Stock: 57
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
ELXY160ELL222ML20S
DigiKey Part Number
565-1782-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY160ELL222ML20S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY160ELL222ML20S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.2225 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.63 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C