EKZE160EC3122MJ25S
DigiKey Part Number
565-EKZE160EC3122MJ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE160EC3122MJ25S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.29 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.15 A @ 100 kHz
Packaging
Tray
Impedance
22 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C