APSC6R3ELL561MH08S
DigiKey Part Number
565-3227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSC6R3ELL561MH08S
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 6.3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APSC6R3ELL561MH08S Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm