XGZP6859A010KPG33
DigiKey Part Number
5611-XGZP6859A010KPG33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XGZP6859A010KPG33
Description
Pressure Sensor 1.45PSI(0~10kPa)
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 1.5PSI (10kPa) Gauge Male - 0.12" (3mm) Tube 0.2 V ~ 2.7 V 6-SMD Module
Category
Voltage - Supply
3.3V
Manufacturer
CFSensor
Port Size
Male - 0.12" (3mm) Tube
Packaging
Tube
Port Style
Barbless
Part Status
Active
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
3.63PSI (25kPa)
Pressure Type
Gauge
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Operating Pressure
1.5PSI (10kPa)
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Analog
Package / Case
6-SMD Module
Output
0.2 V ~ 2.7 V
Supplier Device Package
6-SMT
Accuracy
±2.5%