XGZP6857A100KPG33
DigiKey Part Number
5611-XGZP6857A100KPG33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XGZP6857A100KPG33
Description
Pressure Sensor 14.5PSI(0~100kPa
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 14.5PSI (100kPa) Gauge Male - 0.122" (3.15mm) Tube 0.2 V ~ 2.7 V 6-DIP
Category
Voltage - Supply
3.3V
Manufacturer
CFSensor
Port Size
Male - 0.122" (3.15mm) Tube
Packaging
Tube
Port Style
Barbless
Part Status
Active
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
36.26PSI (250kPa)
Pressure Type
Gauge
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Operating Pressure
14.5PSI (100kPa)
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Analog
Package / Case
6-DIP
Output
0.2 V ~ 2.7 V
Supplier Device Package
6-DIP
Accuracy
±2%