XGZP6847A100KPGN33
DigiKey Part Number
5611-XGZP6847A100KPGN33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XGZP6847A100KPGN33
Description
Pressure Sensor 14.5PSI(-100~0kP
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor -14.5PSI ~ 0PSI (-100kPa ~ 0kPa) Gauge Male - 0.12" (3mm) Tube 0.2 V ~ 2.7 V 6-DIP
Category
Voltage - Supply
3.3V
Manufacturer
CFSensor
Port Size
Male - 0.12" (3mm) Tube
Packaging
Tube
Port Style
Barbless
Part Status
Active
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
-14.5PSI (-100kPa)
Pressure Type
Gauge
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Operating Pressure
-14.5PSI ~ 0PSI (-100kPa ~ 0kPa)
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Analog
Package / Case
6-DIP
Output
0.2 V ~ 2.7 V
Supplier Device Package
6-DIP
Accuracy
±2%