CPPC7-A7BR-16.0PD
DigiKey Part Number
CPPC7-A7BR-16.0PD-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPPC7-A7BR-16.0PD
Description
XTAL OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 5V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPPC7-A7BR-16.0PD Models
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
45mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)