RTE1000G14
DigiKey Part Number
108-RTE1000G14TR-ND - Tape & Reel (TR)
108-RTE1000G14CT-ND - Cut Tape (CT)
108-RTE1000G14DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE1000G14
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 30VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTE1000G14 Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
C&K
Height Above Board
0.168" (4.27mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating
30VDC
Length
0.291" (7.40mm)