PTS830GM140 SMTR LFS
PTS830GM140 SMTR LFS
PTS830GM140SMTR LFS
DigiKey Part Number
CKN10587TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN10587CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN10587DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS830GM140SMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
EDA/CAD Models
PTS830GM140SMTR LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
1.40mm
Outline
3.50mm x 2.60mm
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.15mm