PTS830GG140SMTR LFS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTS830GG140SMTR LFS |
Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PTS830GG140SMTR LFS Models |
Category | Actuator Height off PCB, Vertical 1.40mm |
Mfr | Actuator Orientation Top Actuated |
Series | Termination Style Gull Wing |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Outline 3.50mm x 2.60mm |
Part Status Active | Illumination Non-Illuminated |
Circuit SPST-NO | Operating Force 450gf |
Switch Function Off-Mom | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC | Switch Travel 0.15mm |