PTS830GG140G SMTR LFS
PTS830GG140G SMTR LFS
PTS830GG140GSMTR LFS
DigiKey Part Number
CKN10590TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN10590CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN10590DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS830GG140GSMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS830GG140GSMTR LFS Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
3.50mm x 2.60mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
450gf
Circuit
SPST-NO
Features
Grounding Pin
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.15mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
200,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
1.40mm