PTS635SL25SMTR
DigiKey Part Number
CKN1573TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS635SL25SMTR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Outline
6.10mm x 3.70mm
Part Status
Obsolete
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
130gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC