AP4C200TWBE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 393
Datasheet
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 1,151
Datasheet
In Stock: 0
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
AP4C200TWBE
AP4C200TWBE
AP4C200TWBE
DigiKey Part Number
CKN12279-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP4C200TWBE
Description
PB SWITCH 4N CONCAVE ACT BLACK C
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AP4C200TWBE Models
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Black
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.80mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 200mA (DC)
Electrical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V