RTCS0050B100Z00
DigiKey Part Number
4506-RTCS0050B100Z00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTCS0050B100Z00
Description
SHUNT 50A 0.1V 0.1%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 mOhms ±0.1% Metal Element Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Mfr
Features
Current Sense
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Box
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Part Status
Active
Lead Style
M3 Threaded; M8 Threaded
Resistance
2 mOhms
Package / Case
Rectangular Case
Tolerance
±0.1%
Grade
Composition
Metal Element
Qualification
Temperature Coefficient
±20ppm/°C