CB600F8536A1SS02
DigiKey Part Number
4506-CB600F8536A1SS02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB600F8536A1SS02
Description
CURRENT SENSOR SHUNT 20000A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 600A 2 Channel Shunt Bidirectional
Category
Linearity
±0.1%
Mfr
Accuracy
±0.1%
Series
Voltage - Supply
6V ~ 18V
Packaging
Tray
Response Time
150ms
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
600A
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C