PF0016/30/63
DigiKey Part Number
PF0016/30/63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0016/30/63
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C18 PNL
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C18 Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Style
IEC 320-C18
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness
0.118" (3.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC