HLMP-EG10-Y20DD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
Vishay Semiconductor Opto Division
Red 626nm LED Indication - Discrete 1.9V Radial
HLMP-EG10-Y20DD
DigiKey Part Number
HLMP-EG10-Y20DD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLMP-EG10-Y20DD
Description
LED RED CLEAR T-1 3/4 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Box (TB)
Viewing Angle
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
635nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
Radial
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
12.62mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
5mm, T-1 3/4