ACPL-M61T-500 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Broadcom Limited
In Stock: 8,225
Datasheet
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 2,163
Datasheet
Logic Output Optoisolator 10MBd Open Collector, Schottky Clamped 4000Vrms 1 Channel 15kV/µs CMTI 5-SO
ACPL-M61T-500
DigiKey Part Number
ACPL-M61T-500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPL-M61T-500
Description
OPTOISOLTR 4KV OPEN COLL 5-SO
Customer Reference
Detailed Description
Category
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
75ns, 75ns
Manufacturer
Broadcom Limited
Rise / Fall Time (Typ)
24ns, 10ns
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - DC Forward (If) (Max)
20mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Number of Channels
1
Grade
Automotive
Inputs - Side 1/Side 2
1/0
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Isolation
4000Vrms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
15kV/µs
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
DC
Package / Case
6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads
Output Type
Open Collector, Schottky Clamped
Supplier Device Package
5-SO
Current - Output / Channel
50 mA