578305B00000G
578305B00000G
578305B00000G
DigiKey Part Number
HS218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
578305B00000G
Description
HEATSINK TO-5 .75" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-5 Aluminum 1.0W @ 30°C Top Mount
Category
Width
0.830" (21.08mm)
Mfr
Diameter
0.316" (8.03mm) ID
Packaging
Bag
Fin Height
0.395" (10.03mm)
Part Status
Active
Power Dissipation @ Temperature Rise
1.0W @ 30°C
Type
Top Mount
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
20.00°C/W @ 300 LFM
Package Cooled
Thermal Resistance @ Natural
35.00°C/W
Attachment Method
Press Fit
Material
Shape
Rectangular, Fins
Material Finish
Black Anodized
Length
0.750" (19.05mm)