SRF1306-600Y
DigiKey Part Number
118-SRF1306-600YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF1306-600YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF1306-600YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1306-600Y
Description
CMC 60UH 2A 2LN 600 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 600 Ohms @ 5 MHz 2A DCR 65mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF1306-600Y Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
65mOhm
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height (Max)
0.238" (6.05mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 5 MHz
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Inductance @ Frequency
60 µH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
2A