SRF0703A-8R2M
SRF0703A-8R2M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703A-8R2M
DigiKey Part Number
SRF0703A-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703A-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703A-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703A-8R2M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.2UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 34.1 µH Inductance - Connected in Series 8.2 µH Inductance - Connected in Parallel 77.2mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 2.19 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703A-8R2M Models
Current Saturation - Series
1.33 A
DC Resistance (DCR) - Parallel
77.2mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
306mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
8.2 µH
Inductance - Connected In Series
34.1 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
2.19 A
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
1.1 A
Base Product Number
Current Saturation - Parallel
2.66 A