SRF0703A-680M
DigiKey Part Number
SRF0703A-680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703A-680MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703A-680MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703A-680M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 289.3 µH Inductance - Connected in Series 68 µH Inductance - Connected in Parallel 507mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 890 mA Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703A-680M Models
Current Saturation - Series
480 mA
DC Resistance (DCR) - Parallel
507mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
1.92Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
68 µH
Inductance - Connected In Series
289.3 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
890 mA
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
444 mA
Base Product Number
Current Saturation - Parallel
960 mA