SRF0703A-470M
SRF0703A-470M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703A-470M
DigiKey Part Number
SRF0703A-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703A-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703A-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703A-470M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 194.2 µH Inductance - Connected in Series 47 µH Inductance - Connected in Parallel 338mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.08 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703A-470M Models
Current Saturation - Series
570 mA
DC Resistance (DCR) - Parallel
338mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
1.28Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
47 µH
Inductance - Connected In Series
194.2 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
1.08 A
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
542 mA
Base Product Number
Current Saturation - Parallel
1.14 A