SRF0703A-151M
DigiKey Part Number
SRF0703A-151MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703A-151MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703A-151MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703A-151M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 608.2 µH Inductance - Connected in Series 150 µH Inductance - Connected in Parallel 986mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 580 mA Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703A-151M Models
Current Saturation - Series
320 mA
DC Resistance (DCR) - Parallel
986mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
3.63Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
150 µH
Inductance - Connected In Series
608.2 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
580 mA
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
289 mA
Base Product Number
Current Saturation - Parallel
650 mA