SRF0703A-101M
SRF0703A-101M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703A-101M
DigiKey Part Number
SRF0703A-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703A-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703A-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703A-101M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 397.6 µH Inductance - Connected in Series 100 µH Inductance - Connected in Parallel 715mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 730 mA Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703A-101M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current Saturation - Series
390 mA
DC Resistance (DCR) - Parallel
715mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
2.64Ohm Max
Active
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
100 µH
Inductance - Connected In Series
397.6 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
730 mA
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
367 mA
Base Product Number
Current Saturation - Parallel
790 mA