SRF0703A-100M
SRF0703A-100M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703A-100M
DigiKey Part Number
SRF0703A-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703A-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703A-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703A-100M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 39.6 µH Inductance - Connected in Series 10 µH Inductance - Connected in Parallel 82.6mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 2.08 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF0703A-100M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current Saturation - Series
1.24 A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) - Parallel
82.6mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
342mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Shielding
Shielded
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
10 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
39.6 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
2.08 A
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
1.04 A
Base Product Number
Current Saturation - Parallel
2.47 A