SMBJ90CA
DigiKey Part Number
SMBJ90CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ90CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ90CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ90CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V