SMBJ150CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ150CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMBJ150CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMBJ150CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ150CA-Q
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A