SMBJ100A-Q | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMBJ100A-Q |
Description | TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 162V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 600W |
Mfr | Power Line Protection No |
Series | Applications Telecom |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Breakdown (Min) 111V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.7A |