SF-1206S175M-2
DigiKey Part Number
SF-1206S175M-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-1206S175M-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-1206S175M-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-1206S175M-2
Description
FUSE BOARD MNT 1.75A 63VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.75 A 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-1206S175M-2 Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.045
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.033" H (3.20mm x 1.60mm x 0.85mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.1 Ohms