PTA3043-2015DPB504
DigiKey Part Number
PTA3043-2015DPB504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA3043-2015DPB504
Description
SLIDE POT 500K OHM 0.2W TOP 30MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTA3043-2015DPB504 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard
Packaging
Tray
Travel Range
30mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
500 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.2W, 1/5W