PTA1543-2015CPB103
DigiKey Part Number
118-PTA1543-2015CPB103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA1543-2015CPB103
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.05W TOP 15MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.05W, 1/20W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTA1543-2015CPB103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard
Packaging
Tray
Travel Range
15mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.256" H (30.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.05W, 1/20W