MF-PSML075/12-2
DigiKey Part Number
MF-PSML075/12-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-PSML075/12-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-PSML075/12-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-PSML075/12-2
Description
PTC RESET FUSE 12V 750MA 0805
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 750 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-PSML075/12-2 Models
Category
Time to Trip
200 ms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
300 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
50 A