CRT0402ABY-4701GLF
DigiKey Part Number
118-CRT0402ABY-4701GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRT0402ABY-4701GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRT0402ABY-4701GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0402ABY-4701GLF
Description
RES THIN FILM 0402 4.7K 0.1%
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)