CRA2512-FZ-R040ELF
DigiKey Part Number
CRA2512-FZ-R040ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRA2512-FZ-R040ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRA2512-FZ-R040ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRA2512-FZ-R040ELF
Description
RES 0.04 OHM 1% 3W 2512
Detailed Description
40 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
EDA/CAD Models
CRA2512-FZ-R040ELF Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)