CDSOT23-T24C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CDSOT23-T24C |
Description | TVS DIODE 24VWM 49VC SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 49V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CDSOT23-T24C Models |
Category | Power - Peak Pulse 500W |
Mfr | Power Line Protection Yes |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 63pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 49V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12A (8/20µs) |