3352T-1-254LF
DigiKey Part Number
3352T-254LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3352T-1-254LF
Description
THUMBWHEEL POT 250K OHM 0.5W TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment
EDA/CAD Models
3352T-1-254LF Models
Tolerance
±20%
Size / Dimension
Round - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
Resistance
250 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W