3269P-1-202GLF
DigiKey Part Number
3269P-1-202GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
3269P-1-202GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
3269P-1-202GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269P-1-202GLF
Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3269P-1-202GLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
2 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%