3224X-1-504E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 486
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
500 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
3224X-1-504E
DigiKey Part Number
3224X-1-504ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3224X-1-504ECT-ND - Cut Tape (CT)
3224X-1-504EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3224X-1-504E
Description
TRIMMER 500K OHM 0.25W GW TOP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3224X-1-504E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%