GPVOUS-0.060-AC-0816
DigiKey Part Number
GPVOUS-0.060-AC-0816-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPVOUS-0.060-AC-0816
Description
THERM PAD 406.4X203.2MM W/ADH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Pink 406.40mm x 203.20mm Rectangular Adhesive - One Side
Category
Thickness
0.0600" (1.524mm)
Manufacturer
Bergquist
Material
Silicone Elastomer
Series
Adhesive
Adhesive - One Side
Packaging
Bulk
Backing, Carrier
Sil-Pad
Part Status
Active
Color
Pink
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Thermal Conductivity
1.0W/m-K
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
77°F (25°C)
Outline
406.40mm x 203.20mm