VQE50W-Q48-S12
DigiKey Part Number
179-VQE50W-Q48-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VQE50W-Q48-S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 50W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.16A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
VQE50W-Q48-S12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
92%
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
4.16A
Power (Watts)
50 W