VQE50W-Q24-S15
DigiKey Part Number
179-VQE50W-Q24-S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VQE50W-Q24-S15
Description
DC DC CONVERTER 15V 50W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 3.33A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
VQE50W-Q24-S15 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
91.5%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
3.33A
Power (Watts)
50 W