VOF-S60B-24-PB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 2.5A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
VOF-S60B-24-PB
DigiKey Part Number
179-VOF-S60B-24-PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-S60B-24-PB
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Detailed Description
EDA/CAD Models
VOF-S60B-24-PB Models
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
89%
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 1.38" H (50.8mm x 50.8mm x 35.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
2.5A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
60 W