VOF-20B-S9
DigiKey Part Number
VOF-20B-S9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-20B-S9
Description
AC/DC CONVERTER 9V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 9V 2.1A 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
VOF-20B-S9 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
85.7%
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.33" L x 1.67" W x 0.90" H (59.2mm x 42.3mm x 22.9mm)
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Output 1
9V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
2.1A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
20 W