VHK75W-Q24-S5
DigiKey Part Number
179-VHK75W-Q24-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHK75W-Q24-S5
Description
DC/DC CONVERTER 5V 75W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5V 15A 36V Input
EDA/CAD Models
VHK75W-Q24-S5 Models
Category
Voltage - Output 1
5V
Current - Output (Max)
15A
Series
Power (Watts)
75W
Efficiency
80%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
4.25" L x 4.00" W x 1.50" H (108.0mm x 101.6mm x 38.1mm)
Voltage - Input (Max)
36V